Jak vybrat plot kolem domu, zahrady nebo k průmyslovým objektům
Zelenou, nebo antracitovou šedou? Klasický, nebo průmyslový? Jak vysoký? A mají k němu i bránu? Odhodlali jste se k výběru oplocení, ale nevíte, jak na to? Přemýšlíte nad materiálem, typem, barvou i výškou? Poradíme vám. Tento článek je průvodcem výběru plotů a oplocení, které najdete v nabídce e-shopu Levné-oplocení.cz. Tak jdeme na to.
V tomto článku nebude řeč o chovatelských, pěstitelských nebo okrasných pletivech. O nich se dočtete v jiných článcích z naší poradny. Ale představíme vám typy plotů, které se hodí kolem domu, na zahradu, na stavbu, k průmyslovým objektům nebo kolem rekreačních, zábavných i jiných veřejných či soukromých areálů.
V každé kategorii najdete kromě samotných pletivových rolí nebo plotových panelů také kompatibilní plotové sloupky, branky a brány a další příslušenství, které je potřeba k montáži a uchycení.
V článku se dočtete také o:
1) Klasické zahradní pletivo
Klasické zahradní čtyřhranné pletivo má na trhu pevné místo a ve svém okolí je určitě najdete u několika zahrad i domů. Prodává se v kompaktních rolích a je vyrobeno z kvalitního zinkového drátu, ze kterého se buď splete zinkové pletivo, nebo se drát poplastuje a splétá se poplastované pletivo. Ani jeden z těchto povrchů nepotřebuje po instalaci žádnou další povrchovou úpravu, nereziví.
Nejlevnější poplastované pletivo je pletivo Prima Standard s tloušťkou drátu 2,5 mm včetně plastu, nejsilnější drát (průměr 3 mm) má pletivo Prima Strong. Obě tato pletiva nabízíme v barevném provedení elegantní zelené RAL 6005, která skvěle splyne s prostředím a je hezky přírodní. Další typ poplastovaného pletiva je Prima Antracit v neutrální antracitové šedi, které má (včetně poplastované vrstvy) průměr drátu 2,5 mm.
Některá poplastovaná pletiva v sobě mají vpletený napínací drát, jiná nikoli. Podle toho se potom liší jejich instalace. Návod na ni jsme sepsali do článku o vypínání pletiva u zahradního plotu. Pozinkované pletivo PRIMA je splétané z drátu o průměru 2,0 mm a je bez vpleteného napínacího drátu.
Všechna klasická pletiva nabízíme v několika výškách, a to od 1 m po 2 m. Výjimkou je oplocení sportovišť, kde je výška výpletu 3 m, nebo 4 m.
Co se může hodit při montáži:
- sloupky PVC nebo sloupky ZN
- vzpěry PVC nebo vzpěry ZN
- dráty k pletivu
- branky a brány Prima
- příslušenství pro zahradní pletiva
- montážní nářadí
- Jak rozpojit a spojit role pletiva
- Postup, jak napnout pletivo plotu
- Jak zabetonovat plotové sloupky
- Systém instalace čtyřhranného pletiva na kulaté sloupky
2) Svařované sítě
Svařované sítě jsou o třídu pevnější než klasická zahradní pletiva a často se využívají na pozemky tam, kde jsou větší nároky na pevnost plotu, například kvůli větším plemenům psů. Svařovaná pletiva jsou v každém místě křížení drátů odporově svařena a následně poplastována vnořením do roztaveného plastu. U svařovaných sítí nabízíme typy Pantanet a Fortinet. Oba kombinují funkčnost a nadčasový vzhled. Nejpevnější z řady, Pantanet Protect, se hodí na oplocení výběhů pro psy nebo obor. Oblíbené je využití sítí Pantanet Family, a to nejen kvůli možnosti volby mezi antracitovým a zeleným poplastováním. Nejpevnější jsou produkty řady Fortinet , které mají nejsilnější dráty a menší oka o rozměru 50 x 50 mm.Kde všude lze svařované sítě využít: kolem zahrad a domů s vyššími nároky na pevnost oplocení, kolem elektráren a průmyslových objektů s nutností vyššího stupně zabezpečení, kolem parků, obor, soukromých pozemků i veřejných prostor.
Co se může hodit při montáži:
- sloupky zelené nebo sloupky antracit
- plotové vzpěry zelené nebo plotové vzpěry antracit
- branky a brány
- příslušenství k sítím Pantanet
- příslušenství k sítím
- montážní nářadí
- Systém instalace svařovaného pletiva na kulaté sloupky
- Postup montáže plotu Pantanet Family
- Jak zabetonovat plotové sloupky
3) Průmyslové oplocení
Mezi průmyslové oplocení řadíme 2D nebo 3D panely dostupné v pozinkované nebo poplastované úpravě. Panely se montují na čtvercové nebo obdélníkové sloupky a protože je šířka panelu pevně daná (250 cm), je potřeba při betonování dbát na jejich přesné rozestupy. Panely se kromě pevnosti a materiálu dělí na 2D, které mají pro vyšší pevnost zdvojené vodorovné dráty, a 3D panely s prolisem, který zabezpečuje tuhost a pevnost panelu. Vyšší panely mají 4 prolisy, menší panely 2. Cenově nejvýhodnější je varianta 3D panelů Light s drátem o síle 4 mm. Klasické 3D panely mají drát o 1 mm silnější.
Kromě průměru drátu nabízíme také barevné a materiálové varianty provedení. Pozinkované panely jsou po svaření drátů ošetřeny žárovým zinkováním. Další variantou jsou panely poplastované, na které je navíc nanesená vrstva práškové plastové barvy v odstínech RAL 6005 zelená nebo RAL 7016 antracitová šedá, která následně v peci při vysoké teplotě povolí a dokonale přilne k povrchu drátů. Panely jsou vyráběné v různých výškách od cca 60 cm po cca 250 cm (u jednotlivých typů panelů se výšky trochu liší).
Kde všude lze průmyslové oplocení využít: kolem průmyslových objektů, továren, skladišť, ale také třeba kolem větších zahrad a dvorů s auty, zemědělskými stroji, k areálům firem.
Co se může hodit při montáži:
- plotové sloupky 40 × 60 mm v zelené, antracitu, pozinkované
- plotové sloupky 60 × 60 mm v zelené, antracitu, pozinkované
- příslušenství k plotovým panelům
- jednokřídlé 3D branky
- dvoukřídlé 3D brány
- příslušenství pro průmyslové ploty
- montážní nářadí
Přečtěte si v naší poradně:
4) Mobilní oplocení
Mobilní oplocení je vyráběno z vyztužených ocelových drátů a je potřeba všude tam, kde plot nemá plnit dlouhodobý účel ochrany pozemku, ale kde je potřeba dočasně zamezit vstupu lidí, například na staveniště nebo do areálů provizorně vytvořených pro kulturní či sportovní akce. Mobilní dílce se k sobě připevní pomocí přenosných betonových podstavců, spojovacích prvků a bezpečnostních spojovacích prvků na speciální klíč. Pro vytvoření provizorní brány slouží mobilní kolečko a otočný závěs.
Kde všude lze průmyslové oplocení využít: tam, kde je potřeba bezpečené dočasné oplocení bez betonování sloupků, například kolem staveb, při kulturních, společenských nebo sportovních akcích nebo při opravách silnice, zahrady, chodníku či budovy.
Přečtěte si v naší poradně:
- mobilní betonové podstavce
- mobilní spojovací prvky
- bezpečnostní spojovací prvky
- mobilní kolečko
- otočný závěs
Extra zabezpečení
Samotným plotem to končit nemusí. Zvlášť, pokud jde o bezpečnost. Většina oplocení se totiž dá ještě zabezpečit. Zespodu podhrabovými deskami a shora žiletkovou páskou nebo ostnatým drátem.
Betonové podhrabové desky máme v naší nabídce ve čtyřech různých provedeních. Ke klasickým zahradním pletivům a svařovaným sítím doporučujeme 20 cm nebo 30 cm vysoké desky dlouhé 295 cm. Sloupky se potom betonují ve vzdálenosti 3 m od sebe. U plotů z panelových dílců doporučujeme podhrabové desky dvou stejných výšek, ale dlouhé 245 cm, protože jeden plotový dílec měří 250 cm. Desky se instalují pomocí plastových nebo pozinkovaných držáků.
Horní část plotu proti jeho přelézání nezvanými a nevítanými hosty je možné zabezpečit ostnatým drátem, žiletkovým drátem nebo žiletkovou páskou. Žiletkový nebo ostnatný drát se uchycuje do tzv. bavoletů. Jsou to nástavce nad sloupky se zahnutým ramenem v úhlu 45°, na něž se dají uchytit tři řady drátu. Nasazené ostnaté dráty do bavoletu je potom ještě možné obtočit spirálou žiletkového drátu v pozinkovaném nebo poplastovaném provedení. Nebo lze instalovat samostatně ostnatný drát jednou či více řadami, nebo samostatně žiletkovou pásku. Možností je spousta, záleží jen na vás, jak moc potřebujete pozemek ochránit.
Přečtěte si v naší poradně:
Co se může hodit při montáži:
- držáky podhrabových desek a držáky vzpěr na podhrabové desky (v kategorii podhrabových desek)
- bavolet
Pro lepší soukromí
Pocit bezpečí ale také soukromí za plotem můžete vylepšit ještě jeho zastínění. Všechny z výše uvedených plotů v sobě mají dost velké díry na to, aby jimi bylo vidět na zahradní bazén, na terasu, na dvorek nebo na průmyslový areál. Zneprůhlednit plot dokáží různé typy stínění. Využít můžete stínící tkaninu v zeleném nebo šedém provedení. Připevňuje se pomocí vázacího drátu nebo stahovacích pásek. Dá se použít na všechny typy oplocení a je zpravidla dostupná ve výškách 1,5 m, 1,75 m nebo 2 m.
Další možností je štípaný bambus k dostání ve výškách 1 m, 1,5 m a 2 m. Upevňuje se jednoduše pomocí pozinkovaného vázacího drátu a na ochranu před napadením dřevokaznými houbami nebo hmyzem jej doporučujeme ošetřit přípravkem Dřevosan na ochranu dřeva.
Druhou zelenou variantou vedle stínící tkaniny je umělý živý plot. Tato imitace jehličnanů ve výškách 1 m nebo 1,5 m se také instaluje pomocí vázacího drátu nebo černých stahovacích pásek a je celoročně zelenou a bezúdržbovou alternativou k živým plotům. Umělé jehličky vpletené do drátu jsou odolné proti slunci i mrazu.
Co se může hodit při montáži:
Přečtěte si v naší poradně:Související články
- Jak vybrat oplocení sportovištěPevnost, bezpečnost a kvalita. Oplocení sportovních areálů není radno podceňovat. Musí totiž...
- Jaké výšky plotů jsou u zákazníků nejžádanějšíV naší poradně v článku o stavbě oplocení podle zákona jste se už mohli dočíst, že maximální...
- Je nutné stavební povolení při stavbě plotu?Plánujete oplotit si pozemek, ale nevíte, jestli ke stavbě plotu potřebujete nějaké povolení?...
- Jak a proč oplotit bazénMožná se vám zdá oplocení bazénu jako zbytečnost, ale pokud máte doma děti nebo zvířata, pak to...