Jak oplotit výběh pro drůbež
Chov drůbeže se stává opět populárním. Stále vedou slepice, ale na vesnicích můžeme často vidět také husy, kachny nebo krůty. Stejně jako u chovu ostatních chovných zvířat je základem dobré oplocení.
Jaké druhy pletiva použít na voliéru a výběh
Vždy se rozhodujte podle druhu a počtu chovaného druhu zvířat. Pro menší počet můžete zvolit voliéru, která bývá tradičně ohraničená kompletně včetně zastřešení. Chovatelské pletivo na voliéry díky jeho rozměrové rozmanitosti využijete jak pro drobnější drůbež, tak i pro větší kusy.Často se nás zákazníci ptají, jak vysoký plot je potřeba pro slepice. Stručně lze napsat, že vhodná je výška od 1 do 2 metrů. Záleží na plemeni slepic, lehčí slepice snadněji přeletí, a tak potřebují vyšší plot. A nebo můžete horní část plně zastřešit, máte tak i jistotu, že se vám na zvířata nedostanou třeba kuny a dravci, kteří bohužel představují časté nebezpečí. A pokud se ptáte, jak velký by výběh pro slepice měl být, tak se uvádí zhruba 4 metry čtvereční na jednu slepičku. Samozřejmě ale čím bude oplocení i při menším počtu slepic větší, tím lépe.
Pro větší kusy, jako jsou husy, kachny a krůty, můžete použít klasické lesnické pletivo. Patří k nejlevnějším typům drátěného oplocení. V případě větší drůbeže sáhněte klidně i po podobné variantě – ovčím pletivu. Jak už samotný název napovídá, prioritně se s ním řeší ohraničení pastev pro ovce, ale svoji funkci splní i zde. Navíc ve výběhu lze mít právě ovce a třeba husy společně.
Výběr další varianty, celoplastového pletiva Polynet, nabízí hned několik výhod. Pokud máte k dispozici dostatečně veliký prostor na to, aby se dal výběh v průběhu roku posouvat, pak můžete zajásat. Polynet díky svému optimálnímu chemickému složení udržuje pořád stejný tvar, tudíž ho snadno srolujete a podle potřeby přemístíte na jiné místo. Navíc výborně odolává nízkým teplotám a má dlouhou životnost.
Rozměry plotu a velikost oka hrají podstatnou roli
V rozhodování se neobejdete bez dalšího důležitého faktoru. Každý plot má jinak veliký průměr oka – třeba takoví brojleři a mláďata větších zvířat se snadno protáhnou větší dírou. V tomto případě se hodí co nejmenší možný rozměr, což splňuje hlavně pletivo Polynet a také voliérové pletivo. Celoplastové pletivo Polynet seženete navíc i v různých výškách, od 1000 mm do 1500 mm. To voliérové zase nabízí veliký výběr právě v šířce otvorů a zároveň v tloušťce samotných drátů.Pro drobnější druhy lze koupit také králičí pletivo s dostatečnou škálou výběru šířky oka.
U větší drůbeže už nemusíte být tolik opatrní co se rozměru oka týče. I přesto volte raději šířku do 150 mm.
Co pořídit drůbeži do výběhu
Jakmile vyřešíte otázku ohraničení výběhu, zbývá ještě zařídit pár důležitých věcí. Rozhodně se zamyslete nad dostatečným řešením přísunu vody. Třeba takové husy využívají vodu i na čvachtání, takže počítejte s tím, že buď musíte vodu častěji dolévat nebo koupit rovnou větší lavor, do kterého se husy snadno dostanou. Výborné jsou také malé rybníčky, které si ovšem nemůže dovolit každý. Vedle lavoru na vodu potřebujete ještě jednu nádobu na krmení.Pokud chcete mít zvířata v létě venku i přes noc, zajistěte jim část výběhu s přístřeškem, pod kterým se mohou schovat během deště nebo naopak přes den v případě velkého tepla.
Související produkty
Související články
- Okrasná a dekorační pletiva – jak je využítBěhá vám po zahradě čtyřnohý chlupáč, batolí se tam malé děti nebo po trávníku co chvíli sviští...
- Jak vybrat a naplánovat oplocení pro slepiceNechcete zavřít slepice do tmavého kurníku? Dobře děláte, protože světlo evokuje snášení, a tak...
- Jak a čím oplotit ohraduPokud patříte mezi farmáře a pyšníte se menším či větším stádem hospodářských zvířat, pak jste už...
- Jak si vybrat stínící tkaninu na plotChcete se ochránit před sluníčkem nebo jen mít prostě soukromí a ukrýt se před zvídavými pohledy...