Proč začít chovat ovce, kozy, slepice nebo králíky
Domácí vajíčka uvařená naměkko ze žluťoučkým roztečeným žloutkem, čerstvě nadojené kozí mléko na voňavé kakao nebo heboučký chomáč ručně nastříhané vlny. Domácí zvířata živila naše předky a malé vlastní hospodářství s pár slepicemi, králíky, kozami nebo ovcemi se začíná vracet do našich životů. Chovatelem se můžete stát i vy a uvidíte, že to není žádná velká věda. Ať už pro potěšení či užitek, kvůli tomu, aby na zahradě nebylo takové smutno a klid, nebo třeba kvůli agroturistice.
Proč chovat slepice
Víte, že průměrná nosnice snese okolo 200 vajec ročně? To už je od jedné slepičky pořádná dávka, co říkáte? Mít ve výběhu pět, šest nosnic dokáže vejci zásobovat celou rodinu. Navíc máte jistotu, že jsou to domácí vajíčka od slepic, které běhají venku, dostávají kvalitní přísun krmiva a nijak nestrádají. Taková vajíčka mají několikanásobně více vitamínů a minerálů než ta z komerčních chovů.
Pokud se pro pořízení slepic rozhodnete, budete pro ně potřebovat výběh a kurník. Protože světlo evokuje snášení, nemůžou být slepičky zavřené celý den ve tmě. O tom, jak vybrat a naplánovat oplocení pro slepice, píšeme v naší poradně v samostatném článku.
Jaký má chov slepic výhody kromě vlastních vajec? Možná vás překvapí, že slepičí hromádky můžete využít jako přírodní hnojivo. Jejich trus obsahuje dusík, draslík, fosfor a vápník. Všechny látky, které půda určitě potřebuje, protože je z ní každoročně odebírají pěstované rostliny. Pozor ale na to, že nemůžete hnojit čerstvým trusem. Není tedy dobrý nápad nechat slípky proběhnout po záhoncích a považovat proces hnojení za splnění. Naopak, slepičí trus je potřeba sbírat do velké uzavíratelné nádoby. Nasbíraný „poklad" zalejte vodou a nádobu uzavřete, aby v ní obsah mohl kvasit. Tento proces bude na teplejším místě trvat zhruba týden, na chladnějším minimálně jednou tolik. Vzniklé hnojivo je pořád silně koncentrované. Do konve 10 l vody přidávejte cca 1 l vykvašeného slepičího hnojiva.
A na co doma vyrobené hnojivo používat? Na celou zahradu. Zalévejte jím záhonky, půdu při jarním i podzimním rytí, ovocné stromky, keře nebo třeba živý plot. Toto přírodní hnojení by prospělo i pokojovým rostlinám, ale do toho vás nejspíš odradí zápach.
Další výhodou chovu slepic na vlastní zahradě je jejich apetit. Říkáte si, jak to myslíme? Slepičky si rády pochutnají na červíkách, mravencích, mšicích a broucích. Pokud vám tedy tito nepříjemní škůdci likvidují ovocné stromky nebo jinou úrodu, pusťte tam slepice, které všechen nechtěný hmyz vyzobou. Mají navíc rády shnilé ovoce, takže „uklidí“ popadaná jablíčky, hrušky, meruňky, broskve nebo švestky.
Chov slepic není finančně náročný. Jednu slepičku nebo kuřátko pořídíte v řádu desítek, maximálně tří stovek korun. A za svoje potulování po zahrádce se něco nasnáší. Průměrný věk jedné slepice je totiž většinou kolem 4 až 6 let. Snadno si můžete spočítat, kolik proložek na vejce vám naplní. Pro slepičky navíc nemusíte kupovat speciální drahá krmiva. Stačí troška obilí, zbytky z kuchyně, v létě čerstvá tráva, kopřivy, nať z řepy či mrkve a granule nebo směsi určené pro nosnice (je v nich vyvážené množství vitamínů a minerálů, které tito hrabavci potřebují).
Proč chovat králíky
Než si pořídíte králíky, musíte vědět, proč je chcete chovat. Spousta lidí je pěstuje pro maso, ale dost lidí také nedokáže tato oblíbená zvířátka zabít (říká se, že králík je třetím nejoblíbenějším domácím zvířetem po psovi a kočce). Můžete je tedy mít pro děti na hraní a pro zábavu nebo na chov a výstavy.
V každém případě se svým králíčkům musíte postarat o kvalitní obydlí. Králíkárna by měla být postavená pod přístřeškem dvířky na jihovýchod kvůli počasí. Dvířka musí být vzdušná, děrovaná a nebránit průniku světla. Na výplň dřevěného rámu můžete využít chovatelské králičí šestihranné pletivo, které připevníte plotovými svorkami nebo ohnutými hřebíčky. Z tohoto pletiva pro králíky vyrobte také letní venkovní výběh. Ušákům prospěje, když je občas vypustíte na klidnou prosvětlenou pastvu s dobrou travičkou, na niž si pochutnají. Králíci jsou totiž býložravci. Krmením by mělo být seno, zrní nebo směsi určené přímo pro králíky. Přikrmovat můžete usušeným chlebem.
V králíkárně je nutné dbát na čistou a suchou podestýlku. Proto nezapomeňte (nejen pro králíky) na zimu opatřit dostatek slámy. Vodu ušákům pravidelně měňte do misky, kterou vprostřed zatěžkáte, nebo do kotce v králíkárně napevno přiděláte, aby si vodu nevylévali do čerstvé podestýlky.
Proč chovat ovce
Na druhou stranu ale ovce není malá slepice či králík, takže jejich pořízení je potřeba pořádně promyslet. A to množné číslo „jejich“ uvádíme záměrně. Ovce je totiž stádové zvíře, samotné jedné ovečce by bylo smutno a doslova by bečela po dalších zvířecích kamarádech. Proto si pořiďte vždy minimálně dvě, ideálně třeba celou ovčí rodinku. Počítejte ale s tím, aby měly ovečky dostatečný přísun stravy na vetší ploše pozemku. Pro deset ovcí se doporučuje rozloha pastviny minimálně 1 hektar.
Přes léto budou ovečky spásat to, co vám na pozemku vyrostlo. Na podzim a zimu jim ale nezapomeňte nasušit dostatek sena a vybudovat zateplenou ovčárnu. A když budete chtít ovečky potěšit, jako pamlsek jim můžete usušit přebytečné pečivo.
Proč chovat kozy
Kozy jsou v dnešní době možná trošku opomíjeným zvířetem, ale my vás přesvědčíme o tom, že rozhodně neprávem. Začněme rovnou u kozího mléka, protože to obsahuje vyvážené množství bílkovin, tuků, minerálních látek i vitamínů. Díky tomu je zdraví prospěšné, navíc nezpůsobuje zahlenění v takové míře jako mléko kravské. U dětí navíc nevyvolává tak často alergie na laktózu jako mléko od krav. Kromě toho je doporučováno do jídelníčku dětí s atopickým ekzémem. Pro své výborné složení se kozí mléko využívá také v kosmetickém průmyslu. Kromě mléka se kozy chovají pro maso a kůži. Z kůže se vyrábí rukavice nebo dětská obuv.
Protože koza není typické pastevní zvíře, nepočítejte s tím, že vám spase celou zahradu na nízký trávníček, spíše bude vyhledávat trsy rostlin, které jí chutnají. Jejich apetit má vliv na kvalitu mléka. Stejně jako u ostatních domácích zvířat je potřeba kozy chránit před napadením jiných zvířat nebo před útěkem. Ještě než si tato milá zvířátka pořídíte, oploťte jim pastvinu kvalitním ohrazením. Ze dřeva, sítě nebo chovatelského pletiva. Ohrazení by mělo být vysoké minimálně 1,5 metru. Se zázemím si jinak příliš velké starosti dělat nemusíte, postačí funkční přístřešek. Stejně jako u ovcí se nehodí pořídit si jednu kozu, ale ideálně nejméně tři.
Kromě pastvy budou kozy vyžadovat trošku víc vaší péče v přikrmování. K zelené píci potřebují dostatek sena, slámy, siláže nebo senáže. Do krmných dávek jim také přihazujte jádro, ideálně ječmen, pšenici, kukuřici nebo mačkaný oves. Ve výběhu by měly mít liz s vitamíny a minerály. Jako pochutinu jim můžete občas přihodit usušené nalámané neplesnivé pečivo nebo domácí jablka a mrkev.
Související články
- Jak postavit ohradu pro ovceOvce a kozy jsou nenáročná hospodářská zvířata, která spasou trávu na rovné louce i v horské...
- Jak vybrat a naplánovat oplocení pro slepiceNechcete zavřít slepice do tmavého kurníku? Dobře děláte, protože světlo evokuje snášení, a tak...
- Jak na výběr plotuZelenou, nebo antracitovou šedou? Klasický, nebo průmyslový? Jak vysoký? A mají k němu i bránu?...
- Jak oplotit výběh pro drůbežChov drůbeže se stává opět populárním. Stále vedou slepice, ale na vesnicích můžeme často vidět...